Jönköpings kommun

Tack till er som deltog på vår tjejdag på BA!

Tre tjejer i bygghjälmar står i en bygghall.

Det var full aktivitete och mycket glädje när Bygg- och anläggningsprogrammet bjöd in till tjejdag den 1 december. Aktiviteten vände sig till tjejer som går i årskurs 9, och på plats fanns representanter från flera företag och såklart våra briljanta elever. Tillsammans kunde de ge en bild av hur det är att läsa på programmet, men också hur det är att jobba inom ett byggyrke.

Stort tack till Blue Wall Construction AB, Byggkompaniet, NCC, Peab och Skanska som fanns på plats hela eftermiddagen för att berätta om vilka enorma möjligheter det finns för tjejer som söker sig till byggbranschen. Kort sagt, en spännande framtid!

Våra elever och lärare berättade om utbildningen, och givetvis fanns det olika saker att testa i bygghallen; det målades, byggdes och kaklades.

Tack till er som besökte oss, hoppas att ni fick med er bra information och minnet av en rolig eftermiddag. Tack också till våra elever, ni är med och gör skillnad!

Läs gärna Jönköpingspostens artikel om vår aktivitet (inlogg krävs).
De vill locka fler tjejer till byggindustrin - Athari 15: "Här kan kvinnor få styrka" Länk till annan webbplats.